Uydular için çanak anten yön bulma haritası

www.satpointer.com widget ile interaktif uydu yön tayini

ipucu: ''çift tıklayarak'' bulunduğunuz konuma zoom yapınız, açık mavi renkli çanak simgesini bulunduğunuz yerin tam üstüne sürükleyiniz.
<< anasayfa / homepage
Sayın ziyaretçi, haritanın kullanım şekli:

Yandaki haritanın üstündeki beyaz kutucuka bulunduğunuz şehiri veya yerleşiminizin adını giriniz, enter bastığınızda, harita otomatik olarak yerinizi bulmaya çalışacaktır, bulunamıyorsa, ilinizin isminizi girerek deneyiniz.

Haritada '+' ve '-' simgelerini ve yön oklarını kullanarak bulunduğunuz semt ve sokağınıza kadar yaklaşınız, uydu çanak anteninizi kuracağınız çatıyı, balkonu veya bahçeye siyah 'çarpı' simgesini tam olarak konumlandırınız.

Türkiye için varsayılan uydu olarak Türksat 4A ve 42 dercede doğu uydusu ön tanımlı olarak verilmişse de, başka uyduları ayarlayacak olacak olursanız da ok aşağı menüsünden bulmak istediğiniz uydunun ismini seçiniz. Harita size hem yönünü, hem de kullanacağınız dikey açıyı (elevasyon) aşağıda hesaplayacaktır.

yeşil renkli çizgiyi takip ediyorsunuz, örneğin yolun karşısındaki binanın çatısının bitti yere teğet geliyor, bu şekilde göz kararı uydu çanağını çevirdikten sonra, çok az bir ince ayar işi kalmaktadır.

Renkli yazıcınız varsa, haritanın çıktısını alıp, kurulum esnasında yanınıza almanızı özellikle öneririm. Aşağıdaki resimde de görebileceğiniz üzere, ben kendi balkonum için uyguladım, istediğim uyduların yönlerinden bir kroki çizdim. Siz de beş dakika içinde bulunduğunuz yerin krokisini çıkartabilirsiniz.

Bu sayede, çanak yönünde sinyali kesen bina veya başka engelleri de kestirmiş olacaksınız, sinyali kesen engellerin ardında kalan uyduları bulmak için zaman harcamamış olursunuz.

Güncelleme: Dishpointer gibi bir çok başkaca aplikasyon (app) android ve iphone için çıkmış vaziyettedir. Uygulama marketlerinde arama yapmanızı öneririm. Ben iphone4 ile de çalışabilen ücretsiz 'SatFinder Lite' aplikasyonu denedim ve gayet başarılı buldum. Kullanımı çok kolay, biraz sabır gerekiyor tabi.

Seyretmek istediğiniz uyduları, benim gibi çok kolay bulabilirsiniz. Aşağıda ekran görüntüler uygulamaya yönelik açıklık getirecektir. Mutlaka başarılı olacaksınız, bulamayacağınız uydu kalmayacaktır.

Türkiye'de ve Avupa'da yaygın olan uydular: TürkSAT 4A, Hotbird 1 2 3 4 5 6 8 9, Astra 1F 1H 1KR 1L 1M 1E 1G 3A 2A 2B 2D, Sirius, Thor 2, EutelSAT W3A, Atlantic Bird 4, EutelSAT W2, HispaSAT 1C 1D, Eurobird 9A dir. TürkSAT 4A 2018 güncel frekanslar tablosu veya .pdf liste.

Uydu alıcınızın, 11844 MHz frekans, Dikey (V) polarizasyon, 2222 Sembol Oran, FEC 3/4 yada
11747 MHz frekans, Yatay (H) polarizasyon, 27500 Sembol Oran ve FEC 5/6 değerleri girmek suretiyle 'Şebeke Taraması' aktif halde arama yapılması gerekmektedir.

www.satpointer.com sitesindeki wigdeti çalıştırırken zorluk yaşarsanız, www.satpointer.com websitesindeki sayfadan deneyebilirsiniz.
Bu harita widget ile oluşturulabilen örnek bir kroki :
----------------------------------------------------------------
örneğim Ankara Yenimahalle içindir:
iPhone Satellite Finder. 3D uydu yön tayininde son nokta, şu an piyasada, bilgi için: dishpointer.com

Ücretsiz SatFinder Lite aplikasyonu ile uydu yönü bulma örneğim:
haritalar.web.tr - SatFinder Lite app ile uydu yönünü bulma haritalar.web.tr - ücretsiz SatFinder Lite aplikasyonu ile uydu yönü bulma

<< anasayfa / homepage