Uydular için çanak anten yön bulma haritası

İnteraktif uydu yön tayini

ipucu: ''çift tıklayarak'' zoom yapınız, açık yeşil renkli çanak simgesini bulunduğunuz yerin tam üstüne sürükleyiniz.
Bu haritayı sık kullanılanlara ekle.
<< anasayfa / homepage
haritanın kullanım şekli:

yandaki haritanın üstündeki beyaz kutucuka bulunduğunuz şehiri veya yerleşiminizin adını giriniz, enter bastığınızda, harita otomatik olarak yerinizi bulmaya çalışacaktır, bulunamıyorsa, ilinizin isminizi girerek deneyiniz.

Haritada '+' ve '-' simgelerini ve yön oklarını kullanarak bulunduğunuz semt ve sokağınıza kadar yaklaşınız, uydu çanak anteninizi kuracağınız çatıyı, balkonu veya bahçeye siyah 'çarpı' simgesini tam olarak konumlandırınız.

Türkiye için varsayılan uydu olarak Türksat 4A ve 42 dercede doğu uydusu ön tanımlı olarak verilmişse de, ok aşağı menüsünden bulmak istediğiniz uydunun ismini seçiniz. Harita size hem yönünü, hem de kullanacağınız dikey açıyı (elevasyon) aşağıda hesaplayacaktır.

açık yeşil renkli çizgiyi takip ediyorsunuz, örneğin yolun karşısındaki binanın çatısının bitti yere teğet geliyor, bu şekilde göz kararı uydu çanağını çevirdikten sonra, çok az bir ince ayar işi kalmaktadır.

Renkli yazıcınız varsa, haritanın çıktısını alıp, kurulum esnasında yanınıza almanızı şiddetle öneririm. Aşağıdaki resimde de görebileceğiniz üzere, ben kendi balkonum için uyguladım, istediğim uyduların yönlerinden bir kroki çizdim. Siz de beş dakika içinde bulunduğunuz yerin krokisini çıkartabilirsiniz.

Bu sayede, çanak yönünde sinyali kesen bina veya başka engelleri de kestirmiş olacaksınız, sinyali kesen engellerin ardında kalan uyduları bulmak için zaman harcamamış olursunuz.

Güncelleme: Dishpointer ile uydu yön tayini dışında bir çok başkaca aplikasyon (app) android ve iphone için çıkmış vaziyettedir. Ben iphone4 ile de çalışabilen ücretsiz 'SatFinder Lite' aplikasyonu denedim ve gayet başarılı buldum. Kullanımı çok kolay, biraz sabır gerekiyor tabi.

Seyretmek istediğiniz uyduları, benim gibi çok kolay bulabilirsiniz. Mutlaka başarılı olacaksınız, bulamayacağınız uydu kalmayacaktır.
Sayın ziyaretçi: TürkSAT 4A güncel frekanslar listesi

Uydu alıcınızın, 11844 MHz frekans, Dikey (V) polarizasyon, 2222 Sembol Oran, FEC 3/4 yada
11747 MHz frekans, Yatay (H) polarizasyon, 27500 Sembol Oran ve FEC 5/6 değerleri girmek suretiyle 'Şebeke Taraması' aktif halde arama yapılması gerekmektedir.

dishpointer.com sitesinde harita yenileme çalışması devam etmektedir,
dolayısıyla wigdet tam olarak çalışmamaktadır, lütfen geçici olarak aşağıda linki bulunan www.dishpointer.com
websitesindeki uygulamayı kullanınız.


DishPointer ile uydu çanak ayarı


Türkiye'de ve Avupa'da yaygın olan uydular: TürkSAT 4A, Hotbird 1 2 3 4 5 6 8 9, Astra 1F 1H 1KR 1L 1M 1E 1G 3A 2A 2B 2D, Sirius, Thor 2, EutelSAT W3A, Atlantic Bird 4, EutelSAT W2, HispaSAT 1C 1D, Eurobird 9A
Harita ile oluşturulabilen örnek kroki :
------------------------------------------------------------

örneğim Ankara Yenimahalle içindir:
iPhone Satellite Finder. Uydu yön tayininde son nokta, şu an piyasada ... bilgi için: dishpointer.com

Ücretsiz SatFinder Lite aplikasyonu ile uydu yönü bulma örneğim:
haritalar.web.tr - SatFinder Lite app ile uydu yönünü bulma haritalar.web.tr - ücretsiz SatFinder Lite aplikasyonu ile uydu yönü bulma

anasayfa / homepage