Uydular için çanak anten yön bulma haritası

www.dishpointer.com widget ile interaktif uydu yön tayini

Sayın ziyaretçi, haritanın kullanım şekli:

Aşağıdaki interaktif haritanın üstündeki beyaz kutucuka bulunduğunuz şehiri veya yerleşiminizin adını giriniz, enter bastığınızda, harita otomatik olarak yerinizi bulmaya çalışacaktır, bulunamıyorsa, ilinizin isminizi girerek deneyiniz.

Haritada '+' ve '-' simgelerini ve yön oklarını kullanarak bulunduğunuz semt ve sokağınıza kadar yaklaşınız, uydu çanak anteninizi kuracağınız çatıyı, balkonu veya bahçeye yeşil 'uydu' simgesinin ucunu tam olarak konumlandırınız.

Yanındaki beyaz kutucuktan Türkiye için genelikle Türksat 4A ve 42 dercede doğu uydusu olarak seçebileceğiniz gibi, Hotbird, Astra, vs. başka uyduları ayarlayacak olacak olursanız da, ok aşağı menüsünden bulmak istediğiniz uydunun ismini seçiniz. Harita size hem yönünü, hem de kullanacağınız dikey açıyı (elevasyon) açılacak bilgi kutusunda hesaplayacaktır.

Yeşil renkli çizginin hizasını haritada takip ediyorsunuz (daha aşağıdaki örnekte olduğu gibi yolun karşısındaki binanın çatısının bitti yere teğet geçiyor vs.), bu şekilde göz kararı uydu çanağını çevirerek yön verdikten sonra, çok az bir ince ayar işiniz kalmaktadır.

Renkli yazıcınız varsa, daha aşağıdak haritanın çıktısını alıp, kurulum esnasında yanınıza almanızı özellikle öneririm. Aşağıdaki resimde de görebileceğiniz üzere, ben kendi balkonum için uyguladım, istediğim uyduların yönlerinden bir kroki çizdim. Siz de beş dakika içinde bulunduğunuz yerin krokisini çıkartabilirsiniz.

Bu sayede, çanak yönünde sinyali kesen bina veya başka engelleri de önceden kestirebilmiş olacaksınız, sinyali kesen engellerin ardında kalan uydular varsa şayet, onları bulmak için zaman keybetmemiş olursunuz.

Güncelleme: Dishpointer gibi bir çok başkaca aplikasyon (app) android ve iphone için çıkmış vaziyettedir. Uygulama marketlerinde arama yapmanızı öneririm. Ben iphone4 ile de çalışabilen ücretsiz 'SatFinder Lite' aplikasyonu denedim ve gayet başarılı buldum. Kullanımı çok kolay, biraz sabır gerekiyor tabi.

Seyretmek istediğiniz uyduları, benim gibi çok kolay bulabilirsiniz. Aşağıda ekran görüntüler uygulamaya yönelik açıklık getirecektir. Mutlaka başarılı olacaksınız, bulamayacağınız uydu kalmayacaktır.

Türkiye'de ve Avupa'da yaygın olan uydular: TürkSAT 3A, TürkSAT 4A 5A, Hotbird 1 2 3 4 5 6 8 9, Astra 1F 1H 1KR 1L 1M 1E 1G 3A 2A 2B 2D, Sirius, Thor 2, EutelSAT W3A, Atlantic Bird 4, EutelSAT W2, HispaSAT 1C 1D, Eurobird 9A dir. TürkSAT 4A 2018 güncel frekanslar tablosu veya .pdf liste.

Uydu alıcınızın,
11844 MHz frekans, Dikey (V) polarizasyon, 2222 Sembol Oran, FEC 3/4 yada
11747 MHz frekans, Yatay (H) polarizasyon, 27500 Sembol Oran ve FEC 5/6 değerleri girmek suretiyle 'Şebeke Taraması' aktif halde arama yapılması gerekmektedir.

Güncel Türksat Tanıtım Yayını Parametreleri şöyledir:
Avrupa ve Türkiye için frekans:12380 Pol: V Dikey, SR:27500, FEC: 3/4
Orta Asya ve Türkiye için frekans:11747 Pol: H Yatay, SR:27500, FEC: 5/6


www.dishpointer.com sitesindeki wigdeti çalıştırırken zorluk yaşarsanız, www.dishpointer.com websitesindeki sayfadan deneyebilirsiniz.
ipucu: İlk önce konumunuzu yaklaşık olarak bulmak için ''search'' ile arama yapınız, ''çift tıklayarak'' bulunduğunuz konuma zoom yapınız, açık yeşil renkli çanak simgesini bulunduğunuz yerin tam üstüne sürükleyiniz.
Bu harita widget ile oluşturduğum örnek bir kroki :
-----------------------------------------------------------------------
örneğim Ankara Yenimahalle içindir:
aplikasyon ile kolay uydu bulma yöntemi


dishpointer applikasyonu tanıtım videosu:
iPhone Satellite Finder. 3D uydu yön tayininde gelinen nokta, şu an piyasada, bilgi için: dishpointer.com

Tavsiye edebileceğim ücretsiz SatFinder Lite aplikasyonu ile siz de bulunduğunuz konumunuzdan hangi uydular görüş içerisinde olduğunu anlık olarak kolaylıkla bulabilirsiniz.
Uydu yönü bulma esnasından aldığım ekran görüntülerim:
haritalar.web.tr - SatFinder Lite app ile uydu yönünü bulma haritalar.web.tr - ücretsiz SatFinder Lite aplikasyonu ile uydu yönü bulma
<< anasayfa / homepage